Qabul vaqti: Seshanba 14:00 – 16:00
-institutda professor-o‘qituvchilar tomonidan talabalar, magistrlar va doktorantlarni keng jalb qilingan holda ilmiy kengashning mavzuli rejasi, korxona va tashkilotlar buyurtmasi hamda davlat grantlari bo‘yicha ilmiy-uslubiy, ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilishini tashkil etish;
-institutda rejalashtirilgan ilmiy-tadqiqot ishlarining bajarilishi, amaliyotga tadbiq etilishi hamda monografiya va ilmiy maqolalarni nashrga tayyorlashni yo‘lga qo‘yish;
-doktorlik dissertatsiyasini himoya qilishga ko‘maklashish, ixtiro va ratsionalizatorlik takliflari bo‘yicha hujjatlarni tayyorlash va rasmiylashtirish ishlarini olib borish;
-institutning moddiy-texnika bazasi va axborotlar etkazib berish tizimlarini rivojlantirish;
-o‘qituvchi va talabalarni O‘zbekiston Respublikasi Fan va texnologiyalar agentligi tomonidan e’lon qilingan amaliy va fundamental loyihalar tanlovida va har yili o‘tkaziladigan “Innovatsion g‘oyalar, loyihalar va texnologiyalar” Respublika yarmarkasida hamda nomli stipendiyalarini tayinlashda ishtirokini tashkil etish;
-ilmiy-tadqiqot ishlarida xalqaro aloqalarni o‘rnatish;
-doktorant, mustaqil izlanuvchi va magistrantlarning murojaatlarini o‘z vaqtida batafsil ko‘rib chiqish, buzilgan ichki-tartib qoidalarining tiklanishini ta’minlash;
-fakultet dekanlari bilan hamkorlikda talabalar va magistrlar orasidan iqtidorlarini topish va ular bilan ishlash, ularni turli tanlovlarda ishtirokini ta’minlash va fanlar olimpiadalariga tayyorlash tadbirlarini tashkil etish;
-xorijiy oliy o‘quv yurtlari va ilmiy markaz bilan aloqa o‘rnatish, birgalikda ilmiy laboratoriya markazlari, kafedralar ilmiy kengashlar tashkil qilish chora-tadbirlarini ko‘rish;
-tegishli ixtisoslik va mutaxassislik bo‘yicha yuqori malakali doktorant va magistrlar tayyorlash;
-mehnat qonunlari va mehnatni muhofaza qilish qoidalariga qat’iy rioya qilish, doktorantlar va magistrlarning o‘qish va mehnat sharoitini yaxshilash hamda o‘quv laboratoriya xonalarini kerakli jihozlar bilan ta’minlash;
– magistrlar va doktorantlarga “Mehnat haqidagi qonun” (M.K.143-moddasi)ga asosan mehnat va ijodiy ta’tillar berilishini ta’minlash.
Institutda 5 ta (Erusti transport vositalari va tizimlari, Avtomobillar va avtomobil xo‘jaligi, Avtomobil yo‘llari va aerodromlarni ta’mirlash va saqlash, Materiallar kimyoviy qarshiligi va zanglashdag ximoyalash, Bino va inshootlar qurilishi) yo‘nalish bo‘yicha magistratura mavjud. SHuningdek, 2ta yo‘nalishda (05.01.02-Tizimli tahlil, boshqaruv va axborotni qayta ishlash, 05.08.06-G‘ildirakli va gusenitsali mashinalar va ularni ishlatish) tayanch doktorantura faoliyat yuritmoqda.
Institutda 334 nafar asosiy shtatda (o‘rindoshlar 65 ta) professor-o‘qituvchilar faoliyat yuritadi. SHulardan 5 ta fan doktori, 61 ta fan nomzodlaridir.
Institutimiz professor-o‘qituvchilari tomonidan 2017 yilda 3 ta doktorlik dissertatsiyasi himoya qilindi. 2017 yil 1noyabrda “Kasb ta’limi” kafedrasi dotsenti p.f.n. J.A.Hamidov tomonidan “Bo‘lajak kasb ta’limi o‘qituvchilarini tayyorlashda o‘qitishning zamonaviy didaktik vositalarini yaratish va qo‘llash texnologiyasi” mavzusida, 2017 yil 28 noyabrda “Informatika va informatsion texnologiyalar” kafedrasi dotsenti p.f.n. O.X.To‘raqulov “Axborotlashtirilgan ta’lim muhitida kichik mutaxassislar tayyorlashning ilmiy – metodik ta’minotini takomillashtirish (axborot va kompyuter texnologiyalariga ixtisoslashgan kasb-hunar kollejlari misolida) mavzusida doktorlik dissertatsiyasi, “Erusti transport tizimlari” kafedrasi katta o‘qituvchisi S.V.Jiyanboev “Maxalliy xomashyolar asosida yangi kompozitsiyali reduktor surkov moyini olish texnologiyasini ishlab chiqish” mavzusida falsafa fanlari doktori ilmiy darajasi uchun dissertatsiyani muvaffaqiyatli himoya qildi.
Jizzax politexnika institutida innovatsion g‘oya va texnologiyalar sohasida samarali ish olib borilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalar agentligi tomonidan e’lon qilingan loyihalarda, xususan joriy yilning 10-12 may kunlari Toshkent shahrida “O‘zekspomarkaz”da o‘tkazilgan “Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar” X Respublika yarmarkasida institut olimlari tomonidan yaratilgan innovatsion loyihalar namoyish etildi. YArmarkada institut olimlari tomonidan 7 ta loyiha namoyish etildi va yarmarka doirasida 47 mln so‘mlik shartnoma imzolandi.
Jizzax viloyati xududiy innovatsiya faoliyati va texnologiyalar markazi bilan xamkorlikda yillarga mo‘ljallangan “YOA7-FQ-0-25290 Tuproq degradatsiyasini baholash usullarini takomillashtirish va uning ekologik-meliorativ holatini yaxshilash” mavzusidagi (umumiy miqdori 50 mln. so‘mlik) 1 ta yosh olimlar hamda “I-2014-7-10 YOg‘-moy sanoati ikkilamchi chiqindilaridan foydalanib surkov materiallarini olish texnologiyasi” mavzusidagi (umumiy miqdori 170 mln so‘mlik) loyihalar yakunlandi.
Olib borilgan ilmiy-tadqiqot ishlari natijalari bo‘yicha joriy etilgan ishlanmalar hajmi 160 mln so‘mni tashkil qildi. Joriy yilda 9 ta patent, 1 ta ixtiro uchun mualliflik guvohnomasi olindi, 8 ta monografiya, 2 ta darslik, 12 ta o‘quv qo‘llanmalar nashr qilindi, xalqaro ilmiy jurnallarda 100 ortiq, O‘z.R.OAK ro‘yxatidagi ilmiy jurnallarda 60 tadan ortiq maqolalar, xalqaro konferensiyalarda 80 tadan ortiq tezislar e’lon qilindi.
Hozirgi kunda institutda Davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida innovatsion g‘oya va texnologiyalar ijodkorligi bo‘yicha byudjet hisobidan moliyalashtirilayotgan quyidagi loyihalar amalga oshirilmoqda.
- Bajarilishi 2015-2017 yillarga mo‘ljallangan “Noravshan to‘plamlar nazariyasi asosida tasvirlarni qayta ishlash va tahlil qilish algoroitmlari va dasturiy ta’minotini yaratish” mavzusidagi (umumiy miqdori 165 mln. so‘mlik) amaliy loyiha (loyiha rahbari E.A.Saliev) bajarilmoqda.
- Bajarilishi 2017-2020 yillarga mo‘ljallangan “Talabalarda assertiv xulqni shakllantirishning ijtimoiy psixologik xususiyatlari” mavzusidagi (umumiy miqdori 170 mln. so‘mlik) fundamental loyiha (loyiha rahbari J.A.Hamidov) bajarilmoqda.
- Bajarilishi2017-2020 yillarga mo‘ljallangan “Iqtisodiyotni modernizatsiyalash sharoitida xizmat ko‘rsatish sifati va tarkibini takomillashtirishning nazariy asoslari” mavzusidagi (umumiy miqdori 190 mln. so‘mlik) fundamental loyiha (loyiha rahbari J.X.Bobonazarova) yuzasidan tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Institutda mavjud bo‘lgan barcha kafedralarda jami 12 ta “Innovatsion guruhlar” tashkil etilgan.
Institut bo‘yicha tuzilgan 12 ta innovatsion guruhning umumiy tarkibi 173nafarni tashkil etadi, unga institutdan 71 nafar professor-o‘qituvchilar va 28 nafar iqtidorli talabalar hamda korxonalardan 53 nafar vakillar kiritilgan.
Korxonalardan olingan ilmiy muammolar ro‘yxatiga 61 ta ilmiy va uslubiy tadqiqot mavzulari kiritilgan. Institut bo‘yicha 2017 yilda mazkur mavzularga doir 2 ta doktorlik dissertatsiyasi, 14 ta magistrlik dissertatsiyasi, 111 ta bitiruv malakaviy ishi, 163 ta kurs ishlari bajarildi.
Fanning ta’lim va ishlab chiqarish bilan integratsiyasi bo‘yicha joriy yildagi umumiy ma’lumotlar quyidagicha:
Innovatsion guruhlar soni | Innovatsion guruh a’zolari soni | SHartnoma asosda hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan korxonalar | O‘rganil. korxona. ilm. texnol. muammolar soni | Korxonalar ilmiy-texnologik muammolari asosida yo‘lga qo‘yilgan ITI soni | ||||||||||||

Мусаев Шароф Мамараджабович
Отдел осуществляет следующие виды деятельности в части научно-исследовательской, инновационной деятельности и подготовки научно-педагогических кадров:
— неукоснительное соблюдение трудового законодательства и правил охраны труда, улучшение условий учебы и работы докторантов и магистров, оснащение учебно-лабораторных кабинетов необходимым оборудованием;
— обеспечить предоставление магистрам и докторантам трудовых и творческих отпусков на основании «Закона о труде» (ст. 143 МК). В институте имеется 16 (Наземные транспортные средства и системы, Транспортные средства и автомобилестроение, Эксплуатация транспортных средств, Автомобильные дороги и аэродромы, Строительство зданий и сооружений, Химическая стойкость и защита от коррозии материалов, Энергоэффективность, Метрология, стандартизация и управление качеством, Технология текстильная продукция, Интеллектуальные транспортные системы, Менеджмент, Производство строительных материалов, объектов и конструкций, Технология хранения и предварительной обработки сельскохозяйственной продукции (по видам продукции), Технология предварительной обработки и подготовки семян хлопка, Теория и методика профессионального  образования  имеет степень обучения магистра (автомобильный транспорт), инженерных коммуникаций, строительно-монтажных работ (по видам).Также по 10 направлениям (05.01.02-Системный анализ, управление и обработка информации, 05.08.06-Колесные и гусеничные машины и их применение, 05.06.02-Технология текстильных материалов и предварительная обработка сырья, 13.00.05. -Теория и методика профессионального образования, 05.05.06-Энергетические устройства на основе возобновляемых видов энергии, 05.09.05-Строительные материалы и изделия, 02.00.13-Неорганические вещества и технология материалов на их основе, 05.09.03-Теплоснабжение, вентиляция, кондиционирование, газоснабжение и освещение, 03.00.05-Ботаника, 11.00.05-Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов) работают базовые докторантуры.В институте работают 513 штатных профессоров (65 по совместительству). Из них 30 докторов наук, 111 кандидатов наук.В 2021 году профессорами и преподавателями нашего института защищена 1 докторская диссертация. 1 ноября 2017 года доцент кафедры «Профессиональное образование»,  28 ноября 2017 года доцент кафедры «Информатика и информационные технологии» Хамидов Ж.А. на тему «Технология создания и применения современных дидактических средств обучения в подготовке будущих педагогов профессионального образования». докторскую диссертацию Торакулова О.Х. на тему «Совершенствование научно-методического обеспечения подготовки младших специалистов в информационной образовательной среде (на примере профессиональных колледжей по информационно-компьютерным технологиям), Джиянбоев С.В., старший преподаватель кафедры «Наземные транспортные системы» «Местные» успешно защитили диссертацию на соискание ученой степени доктора философских наук по теме «Разработка технологии получения нового композиционного трансмиссионного масла на сырьевой основе».В Джизакском политехническом институте ведется эффективная работа в области инновационных идей и технологий. В проектах, заявленных Агентством науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, в частности на X Республиканской ярмарке «Инновационные идеи, технологии и проекты», прошедшей 10-12 мая т.г.  «Узбекспомарказ». В Ташкенте были представлены инновационные проекты, созданные учеными института. На ярмарке учеными института было представлено 7 проектов, в рамках ярмарки был подписан контракт на сумму 47 млн ​​сумов.
Совместно с центром региональной инновационной деятельности и технологий Джизакской области
молодых ученых по теме «YOA7-FQ-0-25290 Совершенствование методов оценки деградации почвы и улучшение ее эколого-лечебного состояния» (общая сумма 50 млн сум).Совместно с центром региональной инновационной деятельности и технологий Джизакской области и «I-2014-7-10 Технология производства топливных материалов с использованием вторичных отходов нефтяной промышленности» (на общую сумму 170 млн.сум).По результатам проведенных научно-исследовательских  работ объем внедренных разработок составил 160 млн сумов. В текущем году получено 9 патентов, 1 авторское свидетельство на изобретения, опубликовано 8 монографий, 2 учебника, 12 учебных пособий, более 100 в международных научных журналах, 60 в научных журналах, зарегистрированных в Национальной академии наук Республики Узбекистан. На международных конференциях опубликовано более 80 статей, более 80 тезисов.В настоящее время в институте в рамках Государственных научно-технических программ реализуются следующие проекты, финансируемые из бюджета, по созданию инновационных идей и технологий.1.Выполняется практический проект на тему «Создание алгоритмов и программного обеспечения обработки и анализа изображений на основе теории нечетких множеств» (общая сумма 165 млн.сум) на период 2018-2022 гг. (руководитель проекта Салиев Е.А.).2.На 2019-2022 годы реализуется фундаментальный проект (руководитель проекта Хамидов Ж.А.) на тему «Социально-психологические особенности формирования ассертивного поведения у студентов» (общая сумма 170 млн.сум).3. Выполняется научно-исследовательская работа по фундаментальному проекту (руководитель Бобоназарова Ж.Х.) по теме «Теоретические основы повышения качества и состава услуг в условиях модернизации экономики» (общая сумма 190 млн сумов), которые будут реализованы в 2019-2021 годах.Всего во всех подразделениях института создано 12 «Инновационных групп».Общая численность сформированных институтом 12 инновационных групп составляет 173 человек, в том числе 71 профессоров и преподавателей института, 28 талантливых студентов, 53 представителя предприятий. Перечень научных задач, полученных от предприятий, включает в себя 61 тем научно-методических исследований. В 2017 году по этим темам выполнено 2 докторских, 14 магистрских диссертаций, 111 кандидатских, 163 курсовых работ.Общая информация по интеграции науки с образованием и производством на этот год следующая:
Количество инновационных групп Число членов инновационных групп Партнерство с предприятиями на договорной основе Количество научно-технических проблем изучаемых предприятий Количество научно-исследовательских работ на основе научно-технических проблем предприятий
Всего: В том числе
Профессора и преподаватели Базовые докторанты Докторанты Магистранты Одаренные студенты Представители предприятий